Mis Kokulu Nane

Huzursuz bağırsak sendromu tanımıyla son zamanlarda literatüre giren rahatsızlık, önceden yok muydu? Eski ve şimdiki rahatsızlıklar neden çoğunlukla şimdi daha çok bağırsak sorunlarıyla farklılaşıyor?

Şüphesiz, günümüzün beslenme alışkanlıklarıyla bir ilgisi var ancak en büyük faktör stres. Eskiden stres yok muydu? Vardı ama günümüz insanıyla kıyaslandığında, eskiden bu kadar trafik, bu kadar ekonomik uçurum ve insanlarda bu kadar eksik hissetme duygusu yoktu. Herkes kendisini, kapı komşusuyla kıyaslarken günümüzde internet yüzünden dünyanın öbür ucundaki bir insanla kıyaslayabiliyor.

Yürüdüğün yol kadar uzundur ömrün deyişinde olduğu gibi her yere çok kısa zamanda gidebilmek adına atmadığımız adımlar bize stres olarak geri dönüyor.

Nane

Huzursuz bağırsak sendromunu, mideye yaptığı stimülasyon sayesinde hafifletebilen nane ve nane yağının, sadece HBS da değil midede şişkinlik, gaz gibi diğer şikayetlerde de olumlu etki gösterirken sindirimi hızlandırarak boşaltımı kolaylaştırdığı araştırmalarla ortaya konmuştur.

Nane yağını koklamanın, hafızayı güçlendirerek, stresli durumlarla başa çıkabilmede olumlu etki gösterdiği belirtilmektedir.

Doğum sonrası süt verirken oluşan göğüs ucu ağrıları ve yaralarına nane suyu sürmenin olumlu etkileri üzerine araştırmalar yapılmış ve lanolin süren grupla plasibo grubu arasında en az göğüs ucu yarası nane suyu süren grupta gözlenmiştir.

Grip ve soğuk algınlığında yatıştırıcı etkisi olduğu düşünülen nanenin gribe etkisinin, koklamayla gelen nefes alma rahatlığı olduğu anlaşılmıştır.

Nane çiğnemek ya da nane çayı içmek kötü kokulu nefesi maskeleyici bir faktör oluştururken ağızda ya da boğazda oluşan bakterileri de öldürebildiği görülmüştür.

Özetle; Kötü kokulu nefes için, taze ya da kuru nane yaprağı çiğnenebilir.

Beyin ve hafıza fonksiyonlarını geliştirmek ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için nane yağı koklanabilir.

Emzirme kaynaklı göğüs ucu ağrılarını azaltmak için cilde nane suyu sürülebilir.

Sindirimi kolaylaştırıp huzursuz bağırsak sendromunu hafifletmek için nane kapsülü alınabilir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir